Michał w innych językach, przysłowia

Liczne księgi imion głoszą, iż mężczyzna noszący imię Michał jest sympatyczny, pogodny i przyjaźnie nastawiony do otaczającego go świata. To również człowiek mądry i wykształcony. Posiada przede wszystkim wiedzę praktyczną, dlatego też potrafi odnaleźć się niemalże w każdej sytuacji życiowej. Michał jest bardzo kulturalny – przed postawieniem każdego kolejnego kroku zastanawia się kilkakrotnie czy na pewno dobrze postępuje, robi tak nawet wtedy, kiedy jest niemal pewne, że robi dobrze. Stara się nikogo nie urazić, w każdej kwestii ma swoje zdanie, ale często zachowuje je tylko dla siebie. Zdarza się, że nie jest szanowany w rodzinie, a życiowa partnerka ma do niego dość lekceważący stosunek. To źle, ponieważ Michał lubi być doceniany, choć rzadko to okazuje.

Michał w innych językach

Imię Michał jest bardzo popularne nie tylko w Polsce. Swój odpowiednik ma niemal w każdym języku świata. Po angielsku Michał to Michael. W języku niemieckim Michi lub Michue. Po norwesku natomiast – Mikael. We Francji Michał to Michel, w Hiszpanii Miguel, w Chorwacji zaś Mihovil. Po ukraińsku – Михайло, w języku białoruskim – Міхал, po czesku – Michal, w języku litewskim – Mikolas. Odpowiednik polskiego Michała można znaleźć nawet w języku tureckim – Mikail, chińskim – 米豪 [Mǐ háo] i grecku Μιχαήλ.

Przysłowia związane z imieniem Michał

Niejedno polskie imię wiąże się z powiedzeniami i przysłowiami. Podobnie jest w przypadku Michała, w dużej mierze są to porzekadła związane z pogodą, ale nie tylko:

Jeszcze tego nikt nie słyszał, żeby babie było Michał.

Gdy noc jasna na Michała, to nastąpi zima trwała.

Michał do beczki nakichał.

Święty Michał do beczki kapustę wpychał.

Bierz Michale, co Bóg daje.

Jeśli bociany do Michała zostały, nie będzie mrozów przez grudzień cały.

Od świętego Michała trąbka myśliwego do boru woła.

Michał lubi jeść ogórka , bo go potem swędzi dziurka.

Gdy na Michała obrodzą żołędzie, dużo śniegów w zimie będzie.

Noc jasna na Michała, zima ostra i trwała, gdy noc słotna, zima do końca grudnia lekka i błotna.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 18616 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/michal-w-innych-jezykach/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') # in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435